O nas
Agnieszka Caban
prezeska zarządu fundacji Dom na Pograniczu
Kulturoznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego w Szkole Doktorskiej Nauk o Kulturze i Religii, badaczka kultury mniejszości narodowych i etnicznych, specjalistka w zakresie wielokulturowości.
Wykładowczyni i trenerka z zakresu komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacji, self-advocacy i in. Działaczka społeczna i obrończyni praw człowieka. Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej dla animatorów społecznych (wyróżnienie specjalne w 2014 roku). Stypendystka programu IVLP Civic Education fundowanego przez rząd USA (2018) i wiceprezeska Stowarzyszenia Alumni (2023 – obecnie).
Autorka licznych artykułów, raportów, redaktorka książek i czasopism, m.in. „Romowie – Przewodnik. Historia i kultura” (2009), „Romowie i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu” (2014, 2020), „Z życia Romni. Tradycja a współczesna cywilizacja – rozmowy” (2014). Autorka działu „Wielokulturowość” magazynu „Kultura Enter” (2008 – 2011) oraz „Kwartalnika Romskiego” (2010 – 2015).
Wiceprezeska Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt” (2009 – 2020). Kierowniczka oddziału Muzeum Dialogu Kultur w Muzeum Narodowym w Kielcach (2017 – 2019).
Obecnie prowadzi firmę szkoleniową “Bluebell Lab – Edukacja i Rozwój Agnieszka Caban” w której realizuje szkolenia i warsztaty z obszaru edukacji antydyskryminacyjnej, komunikacji międzykulturowej, wzmacniania kobiet i dziewczyn.
Nowe pomysły na projekty wyciąga jak z czarodziejskiego kapelusza. W wolnym czasie najchętniej odpływa w świat filmów lub planuje kolejne wyjazdy i podróże. Kocha zwierzaki, naturę i kuchnię grecką.
AGNIESZKA PIĘTA
wiceprezeska zarządu fundacji Dom na Pograniczu
Obecnie studentka dziennikarstwa i nowych mediów na warszawskim Collegium Civitas, zainteresowana kwestiami ochrony środowiska, dziennikarstwem obywatelskim, walką z fake – news i dezinformacją. Digital Transformation Expert i OSINT master.
Posiada 5-letnie doświadczenie w sektorze bezpieczeństwa i zapobiegania stratom, pełniła nadzór nad 40-50 osobowym zespołem, prowadziła audyty i szkolenia z zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Twórczyni procedur, raportów, siatek kradzieżowych i analiz z zakresu ochrony osób i mienia, a także zarządzania zespołami. W zespole fundacji dba o innowacyjność rozwiązań, research oraz tworzenie strategii.
W wolnym czasie ogląda filmy dokumentalne i reportaże, chętnie wczytuje się w popularnonaukową literaturę socjologiczną i historyczną.